Proces adopcyjny

Proces adopcji kotów z naszego domu tymczasowego składa się z następujących etapów:

1. Rozmowa telefoniczna – Ma na celu wyjaśnienie podstawowych kwestii, takich jak oczekiwania i warunki obu stron.

2. Pierwsze spotkanie w domu tymczasowym – Tutaj najważniejsze jest nawiązanie relacji między ubiegającą się osobą, a którymś z kotów. Dodatkowo omawiane są zasady domu, jak wychowywane są koty, przedstawienie poszczególnych kotów, rozmowa na temat ewentualnej dalszej współpracy.

3. Spotkania przedadopcyjne – Służą nawiązaniu więzi między przyszłym właścicielem a kotem, zanim ten trafi do nowego domu. Polegają głównie na zabawie i obserwacji wybranka. Dodatkowo obie strony upewniają się w decyzji o adopcji kota. Warto jest na tym etapie przynieść dla kota jego przyszłe rzeczy, takie jak kocyk czy inne posłanie, które złapie zapach domu tymczasowego. Takie elementy będą dla kota ważne podczas pierwszych kroków w nowym domu.

4. Wizyta w przyszłym domu kota – Odbywa się na kilka dni przed adopcją. Osoba z domu tymczasowego odwiedza przyszły dom kota, by doradzić i sprawdzić warunki.

5. Adopcja – Odbiór osobisty lub zawiezienie przez nas kota wraz z przyniesionymi dla niego rzeczami oraz podpisanie umowy adopcyjnej. Koty wyadoptowujemy najczęściej przed weekendem bądź świętami, by właściciele mieli przez najbliższe dni czas dla nowego członka rodziny.

Jak długo to trwa?

Długość procesu adopcyjnego zależy od indywidualnej sprawy, ale u kociąt waha się w okolicach 4 spotkań, a u kotów dorosłych 2-8 wizyt. Są to oczywiście liczby przybliżone i mogą się one zmienić w zależności od otwartości wybranego kota oraz doświadczenia osoby adoptującej.