Obecny sposób życia ludzi generuje posiadania w domach wielu rzeczy, które mogą zaszkodzić naszemu pupilowi. Bezwzględnie należy pamiętać o pochowaniu wszelkich środków chemicznych, których używamy na co dzień do czyszczenia powierzchni czy odzieży. Należy też dokładnie zmywać wodą powierzchnię, która była umyta silnie trującym środkiem. W innym wypadku kot może być narażony na zatrucie chociażby myjąc swoje łapy, którymi przeszedł po wyczyszczonym miejscu.
Nie zapominajmy również o trujących roślinach. Wiele z nich znajduje się w naszych mieszkaniach stojąc niepozornie na półkach. Jednak ich zjedzenie grozi kotu utratą zdrowia lub nawet życia. Jedna z wielu stron wymieniająca trujące rośliny pozwala nam zweryfikować czy w przyszłym otoczeniu kota nie znajduje się niebezpieczeństwo. Do trujących a jednocześnie najczęściej spotykanych w naszych domach roślin należą:
- aloes
- bluszcz
- epipremnum
- filodendron
- hiacynt
- hortensja
- jemioła
- konwalia
- poinsecja (tzw. gwiazda betlejemska)
- sanseveria
- storczyk
Zupełnie osobną sprawą są rośliny stwarzające zagrożenie fizyczne. Pamiętajmy o usunięciu lub zabezpieczeniu roślin posiadających kolce, takich jak kaktusy. Kot może omyłkowo skaleczyć się o nie np. podczas zabawy lub ocieraniem o przedmioty w celu pozostawieniu swojego zapachu.
Ostatnią "grupą ryzyka" są produkty spożywcze. Wiele z nich utarło się w naszej kulturze jako akceptowalne bądź nawet pożądane do podawania kotu. Tak jest chociażby w przypadku mleka i innych produktów mlecznych. Obecnie wiele kotów cierpi na nietolerancję laktozy, co może spowodować biegunki i podrażnienie układu pokarmowego. Jeżeli bardzo zależy nam na podawaniu czegoś "w typie mleka", to osobiście polecamy zakupienie u weterynarza saszetki Royal Canin Convalescence do rozrobienia z wodą. To bardzo pożywny i łatwo przyswajalny dodatek do diety, choć niepotrzebny przy prawidłowym stanie zdrowia kota. Z produktami spożywczymi wszystko sprowadza się do jednej prostej zasady - nie podawać kotu ludzkiego jedzenia! Jest ono dla niego szkodliwe lub nawet trujące. Mając na uwadze zdrowie naszego podopiecznego należy zapoznać się z listą niebezpiecznych produktów spożywczych.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .